Prace maturalne - prace naukowe poprzedzające prace licencjackie

W przypadku prac maturalnych bardzo ważne jest wybranie tematu, w którym naprawdę dobrze się czujemy. Kolejnym krokiem jest zebranie odpowiednich materiałów - konieczne będzie na pewno studiowanie różnych opracowań, czasopism oraz stron internetowych. Najlepiej byłoby przy tym od razu robić notatki, które wykorzystamy później podczas pisania.

O jednym należy pamiętać - podobnie jak wtedy, gdy w grę wchodzą prace licencjackie, także i pisząc pracę maturalną, musimy odpowiednio udokumentować wszystkie nasze twierdzenia.Korzystamy zatem tylko z godnych zaufania opracowań tematu.

Kolejnym krokiem jest wybranie i przeczytanie lektur, które będziemy omawiać - warto naturalnie zdecydować się przynajmniej na jedną pozycję spoza kanonu. Po przeczytaniu wybranych książek możemy przystąpić do sporządzenia planu naszej pracy - najlepiej wypunktować po prostu, o czym będziemy po kolei mówić.

Prace maturalne nie powinny być zbyt długie - około 5 stron - zatem także, jeśli chodzi o lektury nie powinniśmy decydować się na więcej niż 4-5 pozycji. Nie zapominajmy także, że bardzo istotne są wnioski końcowe - odpowiednio sformułowane będą stanowić dowód na to, że właściwie rozumiemy temat.